11/23 Problem of the Day!

This will be the last post for the week.  We hope to see you back again on Monday.  Enjoy Thanksgiving break!

 

3rd Grade

Jim and Pam were eating pizza.  Jim ate 1/8 of a pizza.  Pam ate 1/2 of a pizza.  Who ate less pizza?

4th Grade

Tiffany bought 3 notebooks for $2.25 each.  Then she bought 4 packs of pencils for $3.50 each. How much money did Tiffany spend in all?

 

3rd grade: Jim

4th grade: $20.75