12/14 POTD

3rd Grade

 

 Mrs. Potter was cutting up five pears to serve as a snack for her children.  Each pear was cut into six pieces.  How many of pieces of pear did Mrs. Potter cut?

Mrs. Potter was cutting up five pears to serve as a snack for her children.  Each pear was cut into six pieces.  How many of pieces of pear did Mrs. Potter cut?

4th Grade

 

 Emma is going to a school for witches and wizards next year and needs to buy new supplies.  She must buy a cauldron for $34.85, three candle sticks for $4.58 each, and one new wand for $42.85. How much money must Emma spend on her new magical supplies? 

Emma is going to a school for witches and wizards next year and needs to buy new supplies.  She must buy a cauldron for $34.85, three candle sticks for $4.58 each, and one new wand for $42.85. How much money must Emma spend on her new magical supplies? 

3rd:  30 pieces of pear

4th:  $91.44